Co a jak bude v roce 2014 se dozvíte v aktuálním článku

Příspěvek na bydlení 2014 | Porodné 2014 | Rodičovský příspěvek 2014

Péče o osobu blízkou


Ošetřování člena rodiny
Máte nemocnou babičku, maminku nebo dítě? Chcete jim poskytnout osobní péči v době těžké nemoci? Celodenní péči o nemocné Vám umožní sociální dávka – příspěvek na péči o osobu blízkou. Máme pro Vás několik základních informací, které budete při vyřizování žádosti potřebovat.

Celodenní péče o nemocného
Příspěvek při péči o osobu blízkou nebo jinou osobu náleží občanovi, který osobně, celodenně a řádně pečuje o blízkou osobu, která je převážně či úplně bezmocná nebo starší 80 let a částečně bezmocná. Žadatelé o příspěvěk se musí obrátit na obecní úřad podle místa svého trvalého bydliště.

Domácí péče
Péče o osobu blízkou je variantou ošetřovatelské domácí péče. V takovém případě je ošetřování nemocného poskytováno rodinným příslušníkem. Pokud se rozhodnete o nemocného člena rodiny celodenně pečovat, patrně budete muset odejít z Vašeho stávajícího zaměstnání. Příspěvek na péči o osobu blízkou slouží k pokrytí výdajů za péči.
Příspěvek na péči o osobu blízkou mohou pobírat lidé, kteří jsou v důsledku zdravotního stavu závislí na pomoci jiné osoby. Tato osoba není schopna najíst se, zvládat osobní hygienu a oblékání bez pomoci druhých. Problémem je i začlenění do běžné sociální společnosti včetně komunikace nebo disponování s penězi.

Kdo má na příspěvek nárok? Příspěvek může být udělen:
1. osobě s trvalým pobytem na území ČR
2. občanu členského státu EU
3. cizinci s povolením k dlouhodobému pobytu
4. osobě s přiděleným azylem
O přídělení příspěvku rozhodují pracovníci obecního úřadu. Lhůta na vyřízení je stanovena na 2 – 3 měsíce. Příspěvek lze použít pouze na výdaje vzniklé v rámci péče o osobu blízkou. V rámci domácí péče je možná kombinace s péči sociální služby. Příspěvek je vždy adresován osobě, o kterou je pečováno.
Výše příspěvku se pohybuje od 3 000 do 11 000 Kč u dítěte dle stupně závilosti.
Výše příspěvku se pohybuje od 2 000 do 11 000 Kč u dospělé osoby dle stupně závislosti.

Latest post

Popular post

Vaše články a nápady

Máte-li námět na článek či vlastní autorský článek, o kterém si myslíte, že by se na tento web hodil, určitě nás neváhejte kontaktovat pomocí kontaktního formuláře.

Další weby

Mimo jiné se snažíme provozovat weby, které budou naším občanům užitečné. A uvítáme jakoukoliv připomínku.

Jsme zde